Było to odkrycie, które zmieniło bieg medycyny
Antybiotyki to naturalne substancje otrzymywane z mikroorganizmów, takich jak bakterie i niektóre rodzaje grzybów. Walcząc w swoim środowisku, mikroorganizmy te używają antybiotyków jako broni do niszczenia innych mikroorganizmów. Szkocki naukowiec, Alexander Fleming, odkrył tę właściwość pod koniec lat dwudziestych XX wieku i wykorzystał ją dla dobra człowieka. Dzięki swoim eksperymentom odkrył, że antybiotyki mogą również niszczyć bakterie chorobotwórcze w ludzkim organizmie. Swoje odkrycie nazwał penicyliną - pierwszym antybiotykiem, który mógł skutecznie leczyć infekcję bakteryjną u ludzi.
Różne sposoby działania antybiotyków
Różne antybiotyki mogą mieć znacząco różny wpływ na bakterie. Wynika to w dużej mierze z tego, w jaki sposób zostały one przygotowane.
- Działanie bakteriobójcze niszczy bakterie.
- Działanie bakteriostatyczne hamuje rozmnażanie się bakterii tak silnie, że nasz układ odpornościowy jest w stanie sam zwalczyć patogen. Zasadniczo rozróżnia się antybiotyki o wąskim spektrum działania, które są skuteczne tylko wobec kilku rodzajów bakterii, oraz antybiotyki o szerokim spektrum działania, które są skuteczne wobec wielu różnych rodzajów bakterii.
Antybiotyki nie są szkodliwe dla ludzi, ponieważ nie uszkadzają ludzkich komórek. Mogą one jednak wywoływać szereg skutków ubocznych. Antybiotyki często powodują dolegliwości żołądkowe lub jelitowe, wysypki i reakcje alergiczne. Wielu pacjentów skarży się na biegunkę. Dzieje się tak dlatego, że antybiotyki zwalczają dobroczynne bakterie naszej flory jelitowej, jak również bakterie chorobotwórcze, które wywołują u nas choroby. Przyjmowanie probiotyków, w trakcie i po leczeniu antybiotykami, może pomóc w odbudowie naszej flory jelitowej.
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych podczas stosowania antybiotykoterapii zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą. Antybiotyki mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Z tego powodu należy zawsze poinformować lekarza o innych przyjmowanych lekach, aby mógł on przepisać najbardziej odpowiedni sposób leczenia.
Ulotka dla pacjenta znajdująca się wewnątrz opakowania zawiera informacje na temat ryzyka i działań niepożądanych.